KLUB VOJÁKŮ V ZÁLOZE
DOBRUŠKA
 
O klubu
Náš klub vznikl na začátku roku 2002 jako součást Českého střeleckého svazu. Tehdy byla naší hlavní disciplínou mířená střelba jednoruč na terč.

Postupem času jsme ale začali přicházet na chuť také jinému druhu střelby - střelbě akční. Při ní jde samozřejmě také o přesnost, ale důležitá je zároveň i rychlost. Terčem nemusí být jen pevně stojící papírové kruhy, používají se například pohyblivé terče (kývačka - terč se kýve jako hodinové kyvadlo), kovové padací terče zvané poppery a gongy a další. Střílí se většinou obouruč, někdy však může být nařízena střelba jen jednou rukou (slabou či silnou) a během plnění disciplíny se také občas požaduje změna polohy (střelba v kleče) nebo změna pozice (přesun na jiné místo). Střelec bývá omezen bariérou v místě, odkud střílí nebo může být část terče za zástěnou.

Proto jsme také přestoupili ke střelecké asociaci SVZ - Svaz vojáků v záloze. Jde o zájmovou organizaci sdružující nevojáky i vojáky, kteří mají zájem získávat zkušenosti v branných disciplinách a činnostech.

Klub měl od začátku své existence jako svou domovskou sportovní střelnici v Dobrušce. Tady jsme každý rok pořádali hned několik závodů a střelnici jsme také půjčovali jiným klubům, které svou vlastní střelnici neměly. Každý rok se také v prostorách střelnice pořádal pro veřejnost velice populární a hojně navštěvovaný Dětský den - sportovní odpoledne pro děti a mládež s brannou tématikou.

Tyto aktivity jsme bohužel museli omezit. Od roku 2009 nám vlastník neprodloužil nájemní smlouvu na střelnici. Pro pořádání svých závodů a tréninků si teď musíme pronajímat střelnice v okolí. Přesto pokračujeme v pořádání střeleckých závodů - bývá jich 6-8 ročně - a mezi závodníky ze širokého okolí mají naše soutěže stále dobrý zvuk.